Czas z dzieckiem

Drodzy Rodzice

Jesteśmy coraz bardziej zapracowani i zabiegani. Chcemy zapewnić naszym dzieciom jak najlepsze warunki
rozwoju, umożliwić zdobycie wykształcenia, dać to, czego sami nie mieliśmy będąc dziećmi. Pamiętajmy jednak,
że najważniejszy jest czas spędzony z dzieckiem. To od nas dzieci uczą się mówić, podejmować decyzje, rozróżniać dobro i zło, współdziałać z innymi, pomagać....Nie nauczy ich tego telewizja, komputer, najlepsze zabawki czy podwórko. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, jakimi ludźmi będą nasze dzieci w przyszłości. Dobry rodzic to taki, który jest z dzieckiem, a nie taki, który tylko ma dziecko. Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny, niech więc będzie go jak najwięcej.

W jaki sposób spędzać czas z dzieckiem w wieku przedszkolnym?
Oto 5 cennych wskazówek- tylko 5 i aż 5.

1. Zabieraj je na wycieczki, spacery, plac zabaw. Razem podziwiajcie przyrodę, uprawiajcie sporty...Dziecko, aby mogło się dobrze i zdrowo rozwijać potrzebuje ruchu. Zapewnij mu to.

2. Twoje dziecko jest niejadkiem? Razem postarajcie się zrobić zakupy i przygotować zdrowy posiłek. Dziecko chętniej zje to, co samo przygotowało. Jedzcie też wspólnie najważniejsze posiłki. Niech to będzie czas, kiedy dziecko uczy się dobrych manier,próbuje nowych potraw ( naśladując innych członków rodziny)...a także czas na rozmowę zanim każdy wróci do swoich zajęć.

3. Czytaj dziecku. To wpłynie na rozwój jego mowy, inteligencji, wyobraźni...przecież zależy Ci na tym, aby Twój maluch dobrze się rozwijał i był szczęśliwy.

4. Rozmawiaj z dzieckiem. To nie jest prawda ,że „dzieci i ryby...” Wysłuchaj co ono ma do powiedzenia, nie zbywaj pytań, udzielaj prostych, ale prawdziwych odpowiedzi. Nie irytuj się, gdy maluch kolejny raz zadaje pytanie „a dlaczego?” :)

5. Gdy pada deszcz...wyciągnij gry (może czas powrócić do dawno zapomnianych planszówek), kredki, klocki, układanki...przekonasz się, że nawet 5. latek może Cię ograć i to bez żadnej taryfy ulgowej.

A jeśli masz z czymś problem, brakuje Ci pomysłów ,to na naszej stronie znajdziesz odnośniki do stron internetowych a tam informacje na prawie każdy temat, przykłady gier i zabaw z dziećmi, przepisy kulinarne. Zachęcamy do lektury.