Jesteś tutaj:Start / HISTORIA PRZEDSZKOLA

HISTORIA PRZEDSZKOLA

 

Z historii przedszkola...

 

(źródło: „Wypisy z dziejów...” H. L. Bartoszek)

 

Na terenie całej gminy najwcześniej uruchomiono przedszkole- ochronkę w Zebrzydowicach. Już w 1913 roku odbyło się zebranie Wydziału Gminnego wraz z przedstawicielami Macierzy Szkolnej, na którym omawiano otwarcie we wsi ochronki. Postanowiono, że w lipcu lub sierpniu tego roku zostanie otwarta ta placówka. Niestety, brak porozumienia władz gminy i Macierzy Szkolnej w sprawie wielkości dotacji na ten cel, uniemożliwił otwarcie ochronki w tym czasie.

Dopiero w 1930 roku, dzięki staraniom Henryka Holana, urzędnika kolejowego ( byłego nauczyciela), uruchomione zostało prywatne przedszkole dla dzieci kolejarzy w pobliżu bloków kolejowych i starego dworca. Przedszkole nosiło imię Władysława i Lidii Gronowskich- dyr. kolei w Krakowie. Obecnie w budynku tym mieści się przychodnia kolejowa. Pierwszą wychowawczynią tego przedszkola była Otylia Bubik z Marklowic Górnych. W 1938 roku po przyłączeniu Zaolzia do Polski, przesunięta została granica państwa i wielu kolejarzy przeniesiono do Bogumina. Przedszkole zostało wtedy zamknięte, ale już w roku szkolnym 1938/39 otwarte zostało państwowe przedszkole w budynku szkoły nr 1 ( starej szkoły) od strony wschodniej. Wychowawczynią została Frankówka.

W czasie II wojny świetowej, w tym samym lokalu otwarto tzw. "Kindergarten", gdzie obowiązki kierowniczki pełniła początkowo Gertruda Olszok z Frysztatu, a pomagały jej w opiece nad dziećmi między innymi Anna Stoszek ( Żyła) i Maria Białończyk. Do ochronki uczęszczało wiele dzieci polskich, mniej niemieckich.Pani Anna Żyła wspomina, że liczba dzieci sięgała nawet do 70. Kolejną kierowniczką była Helena Dawidek, również z Frysztatu. Ochronka przestała funkcjonować na początku 1945 roku, w tym czasie bowiem zbliżył się do wsi front i dzieci przestały wtedy do niej uczęszczać. W 1946 roku, po zakończeniu działań wojennych i remoncie budynku szkolnego, ponownie otwarto państwowe przedszkole tym razem od strony południowej. Wychowawczyniami były : Marta Kroczek z Zebrzydowic i Hilda Jenkner z Łąk, a od nowego roku szkolnego 1947/48 Otylia Gabzdyl- pełniąca funkcję kierowniczki i Maria Dziadek z Frysztatu. Przedszkole zajmowało 2 sale do zajęć, szatnię, jadalnię, kuchnię i kancelarię.

Po przejściu Pani Otylii Gabzdyl na emeryturę obowiązki kierowniczki przedszkola przejęła w 1968 r. Janina Kościelny. Wtedy też przeniesiono przedszkole na "stare" miejsce z lat przedwojennych. Prowadziło teraz do niego oddzielne wejście od strony wschodniej. Wokół budynku zagospodarowano już wcześniej niewielki teren tworząc plac zabaw do dzieci.

We wrześniu 1990 roku przedszkole przeniesiono do nowowybudowanego, obszernego budynku przy ulicy Makowej. Obowiązki dyrektora pełniła wtedy Irena Gabzdyl, aż do roku 1992. Kolejną dyrektorką przedszkola została Pani Maria Wawrzyczek i Bogna Caniboł.

Źródło: "Wypisy z dziejów..."H.L. Bartoszek

 

Obecnie....

 

Przedszkole, którym kieruje Pani Dorota Bonek, liczy 7 oddziałów, a uczęszcza do niego około 170 dzieci.

W roku szkolnym 2008/09 w przedszkolu przeprowadzono remont: wymieniono dach i okna, budynek ocieplono.

Obecnie wszystkie sale są pięknie pomalowane. W każdej z nich znajdują się nowe dziecięce meble i wiele edukacyjnych zabawek. Mamy również wspaniale odnowioną szatnię, dzięki czemu w przedszkolu zrobiło się weselej i bardziej kolorowo.

 

Każdego roku dzieci uczestniczą w wielu uroczystościach i konkursach m.in:

-Dzień Babci i Dziadka

  • Dzień Matki ( Rodziców)

  • Wigilijka

  • Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów: górnikiem, policjantem, listonoszem,

    bibliotekarką itp.

  • Dzień Postaci z Bajek

  • Bal przebierańców

  • Festyn

  • Dzień Dziecka

  • i wiele innych

 

Bierzemy również udział w ogólnopolskich akcjach i programach, np: Cała Polska Czyta Dzieciom, Kubusiowi Przyjaciele Natury ( Certyfikaty Kubusiowych Przyjaciół Natury ),Akademia Aquafresh.

 

Dzieci korzystają z bogatej oferty zajęć dodatkowych:

- zajęcia na basenie

- logopeda

- język angielski

- religia

- zajęcia z psychologiem

- gimnastyka zapobiegająca wadom postawy

- taniec nowoczesny

Każdego roku dzieci wyjeżdżają na wycieczki w ciekawe miejsca.

W ostatnich latach odwiedziliśmy :

  • Pokazową Zagrodę Żubrów oraz skansen w Pszczynie

  • Planetarium na Równicy

  • Park Dzikich Zwierząt w Ustroniu

  • Gospodarstwo agroturystyczne w Górkach Wielkich

  • Oczyszczalnię ścieków oraz straż pożarną

    w Jastrzębiu -Zdroju

  • Wzgórze Zamkowe w Cieszynie

  • Teatr „Banialuka” w Bielsku

  • Gospodarstwo agroturystyczne w Pielgrzymowicach

 

Przedszkole współpracuje ze Szkołą Podstawową

w Zebrzydowicach oraz środowiskiem lokalnym w celu zapewnienia dzieciom wszechstronnego rozwoju oraz lepszego poznania swojej „małej ojczyzny”.