JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO JEDZENIA

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Każde dziecko zazwyczaj je tyle, ile potrzebuje jego organizm. Rodzice oceniają apetyt dziecka na podstawie swojego. Przekarmianie grozi nadwagą u dzieci. Żeby dziecko nie miało problemów z jedzeniem, pilnuj stałych godzin posiłków. W ten sposób uregulujesz rytm dnia oraz apetyt dziecka. Zdecydowanie zmniejsz ilość przekąsek. Dodatkowe słodycze dla dzieci stosowane w formie przekąsek są zabójstwem dla apetytu malucha. Słodycze nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Za to wypełniają żołądek i imitują uczucie sytości. Posiłki należy spożywać w spokojnej atmosferze. Ucz dziecko od małego szacunku do jedzenia i celebrowania posiłków. Dobrym zwyczajem jest wspólne jedzenie posiłków przy stole.

Sposoby na niejadka

Mamy niejadków powinny zadbać o to, by posiłki były regularne. Dziecko lubi, gdy zachowana jest pewna powtarzalność. Dlatego też pory posiłków warto obrać w miarę stałe. Przerwy między posiłkami powinny być niezbyt długie. Równie ważna jest jakość pożywienia. Posiłek musi być dopasowany do wieku dziecka. Dziecko powinno dostawać pokarmy łagodne w smaku. Nie trzeba dosalać lub dosładzać posiłków. W ten sposób uniknie się przyzwyczajenia dziecka do soli i cukru.

Czy wiesz, że dzieci „jedzą” oczami? Potrawy powinny być atrakcyjne wizualnie. Maluch szybciej sięgnie po posiłek, który rzuca się w oczy i ma ładne kolory. W sklepach dostępne są makarony w kształcie bohaterów z kreskówek lub w kształcie literek. Posiłek powinien zachęcająco pachnieć. Na koniec należy zwrócić uwagę na atmosferę wokół posiłku. Spokój i cisza są przyjemniejsze niż hałas i zgiełk. Dlatego też nie powinno się jadać przy włączonym telewizorze.

Schemat żywienia dla dzieci przedszkolnych i szkolnych

W okresie wzmożonej aktywności zarówno ruchowej, jak i umysłowej potrzebne jest odpowiednie zbilansowanie diety dziecka, by w każdej dziedzinie życia organizm mógł wykorzystywać energię z podawanych produktów. Dlatego też specjaliści od żywienia stworzyli ogólny opis przykładowego jadłospisu dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Oczywiście ilość i rodzaj zawsze zostaną zmodyfikowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Jednak dobrze wiedzieć, na jakie produkty zwracać uwagę podczas tworzenia codziennego menu malucha.

  • Pełnowartościowe śniadanie, czyli najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Ma stanowić 25% racji żywieniowej opartej głównie na dostarczaniu produktów mlecznych pod różną postacią, wielozbożowego/razowego pieczywa, warzyw w postaci szczypiorku, pomidora, ogórka itp.

  • Drugie śniadanie to jakby lekka przekąska, która ma stanowić 10% racji żywieniowej i może opierać się na podaniu jogurtu, owocu itp.

  • Obiad, czyli 30% racji żywieniowej podzielonej na dwa posiłki – zupę i drugie danie. Dobrze jest przy przygotowywaniu posiłków starać się zachować ich cenne właściwości poprzez odpowiednie ich przygotowanie. Należy uczyć dziecko od najwcześniejszych chwil spożywania bogatych jakościowo posiłków, tj. kasze, ryż i makaron ciemny, surówki w różnej postaci, mięso itp. Dzięki odpowiedniej różnorodności istnieje duże prawdopodobieństwo dostarczenia maluchowi potrzebnych dla jego rozwoju białek, węglowodanów i witamin.

  • Podwieczorek, podobnie jak drugie śniadanie, powinien stanowić 10% racji żywieniowej i najkorzystniej, gdy jest w postaci owocu lub dodatkowej porcji białka.

  • Kolacja to dostarczanie 25% racji żywieniowej, jednak opartej na lekkostrawnych posiłkach, które nie zaburzą snu dziecka.

Dzieci w przedszkolu mają zapewnione posiłki. Dieta dzieci musi być zbilansowana i zdrowa. Składniki odżywcze powinny być dopasowane do rozwoju dzieci i ich wieku. Te dwa czynniki decydują o kaloryczności posiłków oraz o proporcjach węglowodanów, tłuszczów i białek. Oprócz tego bardzo ważne jest, by produkty, z których przygotowywane są potrawy były dobrej jakości.




Bibliografia: (http://jejdziecko.pl/tagi/prawidlowe-zywienie-dzieci)